Mediační centrum ve Svitavách

V roce 1998 město Svitavy zahájilo systematickou a dlouhodobou práci v oblasti prevence kriminality. Postupně vybudovalo s pomocí partnerů zejména z neziskových organizací široký systém intervenčních služeb, jež v současnosti pokrývá prakticky veškeré služby sociální intervence definované zákonem o sociálních službách. Další rozšiřování služeb lze iniciovat pouze v případech, kdy bude přinášet především významné kvalitativní změny související s novými a efektivními metodami práce. Tyto předpoklady se staly východiskem pro zpracování záměru vzniku a provozu budoucího Mediačního centra při Krizovém centru J. J. Pestalozziho ve Svitavách.

Jednou z efektivních metod sociálně výchovného působení je metoda mediace. Je využívána při řešení konfliktů. Konflikty vznikají v každém prostředí a na všech úrovních. Z hlediska vývoje společnosti není konflikt ničím nezdravým a takovým nemusí být ani z hlediska komunity, skupiny a dokonce ani mezi jednotlivci. Vždy záleží na způsobu jeho zvládnutí. Zásadním problémem může být dlouhodobý neřešený konflikt zasahující další účastníky, zejména děti. Mediace jako jedna z mála metod disponuje detailně zpracovanými metodickými postupy směřujícími ke zvládání konfliktů. Jejich osvojení lze dosáhnout pouze cíleným výcvikem a supervizním doprovodem.

V ČR jsou v současnosti uplatňovány 2 základní mediační přístupy, jimž odpovídají také rozdílné postupy výcvikové, případně supervizní. Jedná se o přístup facilitační nebo přístup transformativní. Základem tzv. facilitačního přístupu je vyjednávání svázané technikami tzv. mediačních fází, na jejichž závěr je obvykle uzavírána písemná dohoda mezi stranami konfliktu. Transformativní přístup není vymezen konkrétními fázemi a poskytuje stranám větší prostor nejen pro vzájemné naslouchání, ale také pro vlastní rozhodování. Základem transformativního přístupu je přijímání svobodných rozhodnutí všech stran konfliktu. Tento model má blíže k terapeutickým nebo supervizním metodám. Vyžaduje od mediátorů minimum direktivních vstupů a maximum aktivity ze strany účastníků sporu.

Prostor pro využití mediace spočívá ve Svitavách především v prostředí rodiny, školských zařízení a teprve následně při případném vypořádávání majetkových konfliktů, které se v mediačním prostředí stávají zpravidla nejčastějšími. Pro tzv. „majetkové konflikty“ je vhodný spíše facilitační přístup. V jeho rámci je hmatatelný „zisk obou stran“. Z tohoto úhlu pohledu by měl tedy být zadavatelem metody mediace především OSPOD MěÚ Svitavy, zabezpečující práva dětí ve všech úrovních konfliktů, tedy především těch, jež vznikají v prostředí rodiny. Zde jsou děti často spíše rukojmími dospělých. Metodu může OSPOD využít v souvislosti s uplatňováním §11 případně §13 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně. Využití metody upřednostňuje OSPOD především v poradenství, které se týká prevence, tedy podle §11 výše uvedeného zákona. Využití metody v rámci §13 je částečně vázáno na uložení povinnosti, což je problematické, zdlouhavé a často málo efektivní. Současně lze v rámci §13 využít pouze zapsaného mediátora a pomoc se poskytuje pouze na časově vymezenou dobu.
Počet využitých mediací v jednom roce pro náš region lze kvalifikovaně odhadovat na cca 25 případů. Další připadají v úvahu při řešení problémů ve školním prostředí. Všem, kterým mohou tato čísla připadat nízká, je nutné zdůraznit, že zdárné vyřešení několika případů může znamenat nejen úsporu značných finančních prostředků jednotlivců, státu, kraje nebo obce, ale především může výrazně přispět řešení situace dítěte, které nelze posuzovat ekonomickým pohledem. V současnosti obvykle kromě bezprostředně zainteresovaných odborníků smysl služby mediace pochopí až ten, kdo ji sám potřebuje pro sebe nebo pro své nejbližší. V konfliktu strádají všichni a škody mohou být nejen vysoké, ale také nevratné.
Pro řešení rodinných problémů je významným partnerem města Svitavy Krizové centrum J. J. Pestalozziho, které disponuje nejen dostatečným počtem profesionálů se vztahem k transformativnímu mediačnímu přístupu. Krizové centrum současně zajišťuje celou řadu služeb, jež lze v kombinaci s metodou mediace účinně využívat, doplňovat nebo kombinovat pro celkové vyřešení situace (rodiny, dítěte apod.). Záměrem je vytvořit při krizovém centru tzv. „mediační centrum“, které by zabezpečovalo pro širší region využívání metody mediace především v tzv. rodinných konfliktech, případně konfliktech vznikajících ve školských zařízeních. Podmínkou vzniku mediačního centra bylo proškolení dostatečného a vzájemně zastupitelného počtu pracovníků, kteří budou pracovat v profesně se navzájem doplňujících dvojicích tak, aby celková efektivita mediačního procesu byla maximální (účinná a ekonomicky nenáročná).

V průběhu letních měsíců se v prostorách MěÚ Svitavy uskutečnil výcvik mediátorů v rozsahu 64 hodin přímého výcviku a následným supervizním doprovodem. Supervize budou pokračovat v průběhu podzimu 2015. Lektory výcviku byli PhDr. Lenka Poláková a Mgr. Robin Brzobohatý z Mediačního centra v Olomouci. Teoretická východiska transformativního přístupu velmi rychle vystřídaly praktické ukázky mediací a především konkrétní mediační jednání (na snímcích) na předem připravená témata konfliktů, zaměřených především na rodinné prostředí. V průběhu měsíce srpna a září 2015 uskutečnili jednotliví mediátoři (nejčastěji ve dvojicích) pro OSPOD MěÚ Svitavy nebo další OSPOD v regionu více než 40 mediačních jednání u cca 15 rodin.

Výcvik mediátorů byl hrazen z finančních prostředků MPSV ČR formou tzv. minitendrů, které pro jednotlivé sociální služby vypisují pracovníci MPSV působící na detašovaném pracovišti v Pardubickém kraji. Zakázku na základě nejnižší nabídky získalo Centrum J. J. Pestalozziho z Chrudimi. Výcviku se účastnilo celkem 14 účastníků uvedených v seznamu. 9 účastníků je přímo ze Svitav, další 2 externí spolupracovníci jsou z partnerských organizací (např. PdF UHK), se kterými má město Svitavy uzavřenu dohodu o spolupráci, jejíž součástí je i společné vzdělávání. 3 mediátorky jsou z Centra J. J. Pestalozziho v Chrudimi.

Seznam absolventů výcviku (mediátorů):
1. Mgr. Tereza Černohousová, psycholožka KC J. J. Pestalozziho ve Svitavách
2. Mgr. Irena Valtová, etoped, vedoucí KC J. J. Pestalozziho ve Svitavách
3. Mgr. Kateřina Vencálková, psycholožka KC J. J. Pestalozziho ve Svitavách
4. Mgr. Václav Paar, právník, Středisko PMS ve Svitavách
5. Mgr. Mgr. Táňa Brodská, etoped a sociální pedagog SVP Svitavska
6. Mgr. Jan Mazák, speciální pedagog SVP Svitavska
7. Mgr. Lenka Buchtová, sociální pedagog a supervizor, ředitelka Bonanza o.s.
8. Martin Stündl, student psychologie FF UP Olomouc
9. Mgr. Romana Ponertová, vedoucí AD v Chrudimi (Centrum J. J. Pestalozziho Chrudim)
10. Mgr. Lenka Dlouhá, vedoucí DPC v Havlíčkově Brodě (Centrum J. J. Pestalozziho Chrudim)
11. Bc. Iveta Blehová, vedoucí DPC v Hrochově Týnci a zástupkyně ředitele Centra J. J. Pestalozziho Chrudim
12. PhDr. Erich Stündl, koordinátor prevence kriminality MěÚ Svitavy
13. PaedDr. Jaroslava Auerová, mediátorka, lektorka a pedagožka spolupracující s OS Bonanza
14. Mgr. Stanislava Hoferková, Ph.D., odborná asistentka katedry sociologie a sociální patologie PdF UHK

O podrobnostech vzniku Mediačního centra v Krizovém centru J. J. Pestalozziho budeme informovat v některém z dalších článků. Věříme, že metoda mediace bude účinným nástrojem při řešení konfliktů nejen v rodinném nebo školním prostředí. Na jaře 2016 bude součástí vzdělávacích akcí prevence kriminality a bude představena možným iniciátorům této metody, tedy kromě OSPOD také zástupcům škol, soudcům, pracovníkům Policie ČR nebo úředníkům oddělení přestupkového MěÚ Svitavy.

Zpracoval: dne 14. 9. 2015, PhDr. Erich Stündl, koordinátor prevence kriminality MěÚ Svitavy

Fotogalerie