Pozor na podvodníky!

21Srp2017

SVITAVSKO - Dvě ženy se staly obětí podvodníků, přišly o 280 tisíc korun

Za jediný den stihli podvodníci obelstít dvě ženy ve věku 62 a 83 let na Moravskotřebovsku. Oba případy v současné době intenzivně řeší svitavští kriminalisté. Podezřelí měli ze seniorek peníze vylákat pod legendou, že člen jejich rodiny je ve finanční tísni, a že si sám nemůže pro peníze přijít, proto posílá své známé. Legendu si upravují dle aktuální potřeby. Ve zmiňovaných dvou případech se jim touto lstí povedlo vylákat finanční hotovost v částce 280 tisíc korun. Troufalost těchto lidí je zarážející, když k mladší z žen neváhali poslat vozidlo taxi služby, aby jim zajela peníze vybrat přímo z banky, když je neměla u sebe. V obou případech došlo k osobní předávce peněz mezi poškozenými ženami a mužem, který se vydával za rodinného známého.

V případě prokázání viny za přečin podvodu jim soud může uložit peněžitý trest nebo trest odnětí svobody až na pět let.

Nenechte se napálit:

Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům, proto nedůvěřujte cizím lidem, kteří se často vydávají za známé vašich rodinných příslušníků.

V případě, že se někdo po telefonu vydává za vašeho rodinného příslušníka a hovor vede ze skrytého čísla, zavolejte zpět tomu, za koho se vydává. Pokud ještě nemáte uloženy telefonní čísla na své blízké, udělejte to. Snadněji je pak můžete obvolat, zda skutečně pomoc potřebují.

Podvodníci nevyužívají ke svým lstem jen telefonů. Vydávají se za různé opraváře, pracovníky úřadu nebo jiných služeb. V situaci, že vám někdo takový zazvoní na dveře a nebyl z vaší strany očekáván, využívejte dveřní kukátko a člověka si řádně prohlédněte. Nechte si předložit služební průkaz instituce, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv dalších pochybností zavolejte na linku konkrétní instituce. Pokud si stále nejste jisti, a službu jste si neobjednali, odmítněte ji.

Další možností, kterou v takovém případě můžete udělat, je zavolat na linku 158.

nprap. Bc. Ondřej Zeman
tiskový mluvčí

 

Zuzana Pustinová