Masopust ve Svitavách slaví 15 let

V sobotu 24. února 2018 od 13 hodin zaplní náměstí ve Svitavách účastníci svitavského masopustu. Čekají je tradiční zabijačkové hody, ale také spousta zábavy v masopustním průvodu plném masek, tance, zpěvu a zajímavých kostýmů. Masopust slaví letos ve Svitavách 15. výročí obnovené tradice.

Pravé české zabijačkové hody budou připravené pro návštěvníky už od 13 hodin horní části náměstí. Letos je připravila organizace Květná zahrada ve spolupráci se svitavským řeznictvím Lubomíra Šauera. V nabídce bude nejen tlačenka, jitrnice, ovar, jelita, chleba se sádlem, ale také domácí sýry koláče a další pochutiny z Květné zahrady. Jak už to u podobných veselic chodí, bude pro návštěvníky také téct dobré pivo, svařák nebo medovina.
Masopustní průvod z Vortové na Hlinecku s muzikou vtančí od fontány na spodní části náměstí ve 14 hodin, před starou radnicí požádá starostu města o povolení k obchůzce a bude pokračovat k morovému sloupu. Zhruba dvouhodinový masopustní rej s muzikou, tancem a kejkly masek bude zakončen dle starého obyčeje porážením zpupné kobylky a jejím vzkříšením pomocí slivovičky v 16:30 hodin.
„Masopust je jedním se zvyků, které upadly ve druhé polovině minulého století v zapomnění. Ve Svitavách jsme se tuto tradici pokusili vzkřísit v roce 2004, a přestože patří spíše na vesnici, rozhodli jsme se ji přenést na svitavské náměstí. Letos slavíme krásných patnáct let od obnovení tradice. Od roku 2011 masopustní veselí doplňuje každoročně vůně a chuť zabijačkových hodů,“ říká Blanka Čuhelová, vedoucí Muzea ve Svitavách, která masopust organizuje.
O to, aby tento svátek zapomenut nebyl, se stará také skupina nadšenců ze tří obcí na Hlinecku - Vortové, Studnice a Hamrů. Masopustní průvod z Hlinecka připsala Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) na seznam nehmotného kulturního dědictví v roce 2010 na svém summitu v keňském Nairobi. A právě nadšenci z Vorové jezdí pravidelně také do Svitav (v posledních letech se střídají Svitavy s Veselým Kopcem).


Kontakt:

Mgr. Radoslav Fikejz
historik
Městské muzeum a galerie ve Svitavách
Tel.: +420 461 532 704
Mobil: +420 777 137 875
e-mail: fikejz[zavinac]muzeum.svitavy[tecka]cz


Bc. BcA. Lucie Macášková
tisková mluvčí
Městský úřad Svitavy
T.G.Masaryka 25
568 02 Svitavy
Tel: 461 550 419
Mobil: 606 526 788
e-mail: lucie.macaskova[zavinac]svitavy[tecka]cz