Vánoce ve Svitavách

30Pro2019

Konec roku a nadcházející vánoční období nabízejí řadu příležitostí potkat se s příbuznými a známými a také užít si „těšící se“ atmosféru při akcích, které pro vás ve městě připravují organizace, spolky i dobrovolníci. Přijďte si užít vůni, nákupy, sváteční melodie, přátele.

  • První adventní neděle letos připadá na 1. prosinec. Můžete využít služeb Ježíškovy pošty, po setmění se rozsvítí poprvé vánoční stromeček a po půl šesté ovládne náměstí čertovská jízda. A nesmíme zapomenout na betlém, který bude opět postaven na náměstí, a přibudou v něm nové figury.
  • Onen velký jarmark, na který se asi všichni těšíme, se letos koná v neděli 8. prosince. Na náměstí opět objevíte řadu stánků s nejrůznějším zbožím od dárečků přes pochutiny a třeba teplou medovinu či jiné občerstvení. Rovněž v muzeu je připraven atraktivní program – tvořivé dílny, perníčky, ozdoby a mnoho dalšího, v Tyjátru se budou promítat pohádky.
  • Třetí adventní neděle 15. prosince se ponese ve znamení hudební přehlídky Svitavský anděl, představí se opět dětské pěvecké sbory ze svitavských škol či školek.
  • Poslední neděli před Štědrým dnem, tedy 22. prosince, se potkáme na náměstí při koncertech seskupení Kdokolif a The Dozing Brothers, zazpívá i dětský pěvecký sbor z partnerského města Svitav, z ukrajinského Perečynu. Kolem 17. hodiny začne promítání snímku Hodinářův učeň v hlavních rolích s Viktorem Preissem a Janou Plodkovou.

Tím však sváteční program v našem městě zdaleka nekončí! Přímo na Štědrý den můžete přijít do muzea, čeká váš i půlnoční mše, Vánoční bigbít a také tradiční Silvestr s ohňostrojem.

A při této příležitosti vás, milí Svitavané, chceme požádat o poměrně důležitou věc: velmi prosíme,nepouštějte jiné petardy, bomby či jiné hlasité, bouchavé, třaskavé a barevné záležitosti…vadí to nejenom malým dětem, domácím mazlíčkům a vlastně to i narušuje hezkou, téměř už novoroční atmosféru, pokud se musíte při odchodu z náměstí stále dívat pod nohy, zda nešlápnete na něco, co právě bouchne.
Adventní program, podobně jako v loňském roce, se uskuteční za finanční podpory společnosti ČEZ.
Celý program najdete níže. Těšíme se na vás, milí spoluobčané! Petra Soukupová

VÁNOČNÍ PROGRAM

1. adventní neděle – 1. prosince
15:00 / muzeum a galerie
Nad betlémem vyšla hvězda
Zajímavosti ze sbírky Ústeckoorlických betlémů

Vernisáž výstavy betlémů ze Svitavska, Poličska, Litomyšlska a hlavně zajímavostí originálních papírových betlémů, které jsou typické pro Ústeckoorlicko. Výstava se koná ve spolupráci s Městským muzeem v Ústí nad Orlicí.

Rozsvícení vánočního stromu s kapelou The People
15:00
- malý trh
16:00
- Ježíškova pošta
16.15–16.55 - The People
17:00
- rozsvícení stromu
17.05–17:20 - The People
17:30–17:50 - Čertovská jízda

17:00 - Odhalení svitavského betlému
Odhalení vyřezávaného betléma Františka Malého ze Sebranic s novými figurami v životní velikosti v rámci rozsvícení vánočního stromu. Vyhlášení vítězů tipovací soutěže o nové betlémové figury.
18:00
- kostel Navštívení Panny Marie
Adventní koncert ZUŠ Svitavy

2. adventní neděle – 8. prosince
9:00–17:00 / náměstí Míru – velký jarmark
9:00–17:00 / muzeum a galerie – tradiční Vánoce: malování baněk, pečení cukroví a další vánoční zvyky nejen pro děti
9:00–17:00 / Ottendorferův dům – Marcipánové Vánoce: výroba a prodej marcipánových figurek
9:00–16:00 / Fabrika – Vánoce ve Fabrice: vánoční dílna, bleší trh, vystoupení ZUŠ Svitavy
9:00–16:00 / klub Tyjátr: promítání pohádek

 

3. adventní neděle – 15. prosince 
13:00–17:00 hod. / muzeum a galerie
Textilní a papírový advent

Přijďte si vyrobit vánoční dekorativní ozdoby a předměty z textilu a papíru za pomoci odborných lektorů: Čeká vás pletení z papíru a pedigu, paličkování, patchwork, plstění, enkaustika a origami. Materiál zajištěn.

14:00 / náměstí Míru - horní část
S
vitavský anděl
Vánoční vystoupení šikovných muzikantů a zpěváků ze svitavské umělecké školy a svitavských dětských pěveckých sborů: žesťový soubor ZUŠ, sóloví zpěváci ZUŠ, pěvecké duo ZUŠ, Sokolovský LuSk (ZŠ Sokolovská, Svitavy), pěvecký sbor Na Míru (sbor ze ZŠ náměstí Míru Svitavy). Moderuje: Přemysl Dvořák.

4. adventní neděle – 22. prosince

14:00–16:30 / náměstí Míru

Vystoupení dětského pěveckého sboru z města Perečyn (Ukrajina), kapela Kdokolif, kapela The Dozing Brothers.

17:00 - promítání pohádky Hodinářův učeň

13:0017:00 / muzeum a galerie
Kovový a dřevěný advent

Výroba vánočních dekorativních ozdob a předmětů kovu a dřeva. Kování na kovadlině, smaltování, drátování, výroba ozdob na soustruhu, výroba dřevěných vizitek k dárkům, malování a tisk originálních PF.

18:00 / Ottendorferův dům
Vánoční koncert SYxtet

.................................................


24. / Po /
22:00
24:00 / muzeum a galerie
Š
tědrý večer v muzeu
Vánoční společné setkání s přáteli před tradiční návštěvou půlnoční mše. Zahrát a společně s návštěvníky zazpívat koledy přijdou svitavští muzikanti, připraven bude horký čaj.

25. / St / 19:30 / Fabrika
24. svitavský Vánoční bigbít

Na tradičním, letos již 24. vánočním bigbítu uslyšíte kapely FUPO, Kowalski, Z Band, Chaotic Age, Svitavy Ukulele Ensemble (SUE), SBB, René z moštárny. Pořádá účelové sdružení Black a Černý ve spolupráci s SKS Svitavy. Vstupné: 170 Kč do 19:30, 200 Kč od 19:30 hodin.

26. / Čt / 18:00 / Bílý kostel, náměstí
Vánoční koncert pěveckého sboru Dalibor
Program: duchovní hudba, české i světové vánoční písně a koledy. Sbormistryně: Miroslava Ducháčková.

27. / Pá / 15:00 / Fabrika
Na muzice ve Fabrice

31. / Út / 18:00 / náměstí Míru
Tradiční silvestrovský ohňostroj

 

Soubory ke stažení