NEDĚLNÍ HLÁŠENÍ

22Bře2020

Vážení spoluobčané,

již více jak týden jsou po celé republice přijímána opatření, jejichž cílem je omezit šíření koronaviru. V současné době je velmi nutné důsledně dodržovat hygienická pravidla, nosit roušky a omezit kontakt s dalšími osobami. To by nám mohlo pomoci situaci překonat.

Předem bych chtěl poděkovat všem mým kolegům, kteří se zapojili do organizace pomoci distribuce materiálu, dobrovolníkům a organizacím za šití roušek či materiální pomoc. Také velký dík patří zdravotníkům, hasičům, policistům, prodavačkám a všem dalším, kteří zajišťují chod všech služeb.

Nyní bych si dovolil shrnout vše, co se ve Svitavách za tento týden událo:

 1. Počty nakažených

  Dle nařízení hygienika, nedostávají starostové údaje o počtu nakažených. Tudíž, stejně jako vy, dostáváme informace z veřejně přístupných zdrojů. Dnes v 18 hodin zveřejnil Svitavský deník tuto informaci:  V Pardubickém kraji je aktuálně 28 zjištěných případů koronaviru. Od včerejška tedy přibyl jediný, a to na Chrudimsku, vznikl komunitní nákazou. Podle výpočtů Deníku je nejvíc případů na Orlickoústecku (10), nejméně na Svitavsku (4). Na Pardubicku a Chrudimsku je v součtu 14 případů, kdy u dvou není zřejmé, jestli jsou z Chrudimska, nebo Pardubicka. Jelikož víme, že 4 případy jsou evidovány v Litomyšli, neměl by být na území Svitav a okolí žádný evidovaný případ nákazy.

 2. Mateřské školy

  Celý týden byly otevřené všechny mateřské školy. V pátek rada města rozhodla uzavřít čtyři mateřské školy (MŠ Pražská, MŠ ČSA, MŠ MŠ Lačnov a MŠ Úvoz). V následujícím týdnu budeme monitorovat stav a případně zavřeme další školky.
  Během víkendu se na mě obrací spousta rodičů a vyzývá mě, abych zavřel všechny školky, aby mohli začít pobírat ošetřovné. Zde si dovolím konstatovat, že školky necháváme otevřené pro rodiny, které nemají možnost jiného hlídání dítěte a chodí do práce. Zítra budu jednat s ředitelkou OSSZ, zda by nešlo nastavit jiný mechanismus poskytování ošetřovného a zároveň zajistit mateřskou školu pro děti pracujících rodičů.

 3. Uzavření organizací, omezení provozu

  Od pondělí jsou uzavřena všechna kulturní zařízení, všechna sportoviště a školy. Seniorcentrum zavedlo zákaz návštěv, městský úřad omezil svůj provoz pro veřejnost na pondělí 8:00 – 11:00 a středu 13:00 – 16:00. Od zítřka budou opět všechny agendy v provozu. Nicméně, pokud nepotřebujete na úřad chodit, odložte to na později. Jakmile se situace zklidní, máme v plánu naopak zvýšit počet úředních hodin pro veřejnost.

 4. Zastupitelstvo

  Ve středu 16.3. proběhlo jednání zastupitelstva, které mimo jiné schválilo prodloužení splatnosti poplatku za psa z 30.3. na 30.6. a poplatku za odpad z 30.6. na 30.9. Dále zastupitelé schválili uvolnění částky 300 tis. Kč na čerpání prostředků pro mimořádné události.

 5. Nákupy seniorům

  Od úterý probíhají nákupy pro seniory. Každý den této služby využije 3 – 8 osob. V čase 8 – 10 hodin volají zájemci na číslo 731 637 766, 461 534 300 svoji objednávku a odpoledne po 15 hodině, je nákup dovezen přímo na sjednanou adresu. Moc zde děkuji společnosti Qanto, která nákupy připravuje a Šárce Řehořové a Evě Huschkové, které minulý týden nákupy rozvážely. S touto službou budeme pokračovat i v dalších týdnech. Jen prosím všechny, aby nejdříve využili pro pomoc členů rodiny a brali tuto službu, jako zajištění základního nákupu (nanukový dort se těžko převáží).

 6. Stravování

  Restaurace jsou na základě nařízení vlády všechny uzavřeny. Živnostenský odbor denně aktualizuje zařízení, která poskytují výdej či dopravu stravy. Informace pravidelně zveřejňujeme na webových stránkách www.svitavy.cz

 7. Parkování

  Z důvodů vyššího komfortu pohybu po městě, jsme vypnuli všechny parkovací automaty na náměstí a u nemocnice. Tudíž se nemusíte zabývat jakoukoliv platbou.

 8. Roušky

  Společně s Charitou Svitavy jsme spustili výzvu na zajištění roušek pro potřebné. Před objekt Světlanky jsme umístili volební urnu, která tentokrát slouží pro získávání roušek. Moc děkujeme všem nadšencům a organizacím za poskytnuté roušky, které jsou pravidelně vydávány všem potřebným. Spousta rodinných příslušníků, kteří žijí mimo Svitavy se na nás obrátili, abychom zajistili roušky pro jejich rodiče. Všem jsme vyšli vstříc a roušky rozváželi po městě. Pokud budete mít ještě nějaké roušky, prosím, nechávejte je ve Světlance. Moc děkuji všem za pomoc se zajištěním roušek.

 9. Prázdné láhve

  Během týdne se nám podařilo zajistit několik kanystrů desinfekcí. Abychom je mohli předávat do míst spotřeby, potřebujeme menší obaly od dezinfekčních prostředků. Proto jsme nechali před objektem Fabriky kontejner, do kterého můžete prázdné umyté obaly vkládat. Moc za to děkuji

 10. Krizová linka

  Zřídili jsme linku 721846188, na kterou můžete 24 hodin denně volat s prosbou o pomoc v různých záležitostech spojených s aktuální situací. Informace bude předána kompetentnímu pracovníkovi k vyřízení.

 11. Psychologická pomoc

  V případě, že se dostanete do problémů a potřebujete psychologickou pomoc, můžete se obrátit na Mgr. Moniku Čuhelovou tel. 739 085 457, email: cuhelova-monika[zavinac]gmail[tecka]com

 12. Zápis do 1. tříd

  Během týdne jsme společně s řediteli základních škol připravili systém zápisu do 1. tříd. Letos proběhne bez přítomnosti dětí, pomocí on-line formuláře. Tudíž budete moci své dítě zapsat přímo z Vašeho domova. Bližší informace budou v nejbližších dnech zveřejněny na webech města a všech základních škol.

 13. Nemocnice

  V souvislosti se situací kolem koronaviru přistoupila Svitavská nemocnice k určitým opatřením. Žádáme pacienty, aby návštěvu nemocnice, zejména ambulancí, omezili pouze na nezbytné a akutní případy. V případě nejasností se nebojte telefonicky spojit a konzultovat s lékaři na obvyklých telefonních číslech.
  Upraven byl režim vstupu do nemocnice. Nově je pro pacienty umožněn pouze z bočního vchodu (od kina), přičemž všechny příchozí pacienty bude kontrolovat zdravotník, jenž zjišťuje připadné příznaky koronaviru. Pokud pacient bude příznaky možné nákazy vykazovat, bude odeslán na vyšetřeni do izolovaného kontaktního místa – tento vyšetřovací stan se nachází v přízemí hlavni budovy se vstupem zvenku naproti pavilonu lůžkového odděleni ORL a cesta k němu je vyznačena kolem hlavni budovy nemocnice a stanice záchranné služby. Upozorňujeme, že stan neslouží k testování na COVID-19, tyto testy Svitavska nemocnice neprovádí. Prosíme tedy veřejnost o nenavštěvování tohoto stanu, pokud k tomu nebudete zdravotníkem Svitavské nemocnice vyzváni.

 14. Respirátory, hygienické potřeby

  Během týdne se nám podařilo získat několik kanystrů desinfekce, kterou jsme průběžně rozváželi do organizací, zajišťující péči. Včera tj. v sobotu 21.3. jsme převzali 600 respirátorů pro lékaře z našeho spádového území. Všechny byly během neděle předány, aby mohli lékaři v pondělí otevřít své ordinace a být alespoň částečně chráněni.

 15. Informovanost

  Veškeré potřebné informace naleznete na webových stránkách města, kde byl zřízen odkaz týkající se koronaviru. Sledujte také Facebook a v dubnovém čísle Našeho města jsou pro vás připraveny souhrnné informace o dění ve Svitavách. Doporučuji také sledovat stránky Ministerstva zdravotnictví, kde jsou průběžně aktualizována data o pandemii v ČR.

Na závěr Vás prosím o ohleduplnost, velkou míru pochopení a sounáležitost. Podejte pomocnou ruku těm, kteří jsou v tuto dobu nejvíce ohroženi a nejsou na vzniklou situaci připraveni.
S přáním hezkého následujícího týdne
David Šimek, starosta
mobil: 732 504 588